ANALITYK BITCOIN OSTRZEGA PRZED „PIERWSZYM PRAWDZIWYM KRACHEM“, GDY CENA UDERZA W 16.000 DOLARÓW

Bitcoinowi udało się trafić 16.000 dolarów w środę, po tym jak przez tygodnie wielokrotnie obserwował poziom oporu psychicznego.

Flagowa krypto waluta przeżyła jednak wyprzedaż wkrótce po dotknięciu trzyletniego haju. Traderzy zdecydowali się zarezerwować swoje zyski, wykazując zgodną zgodność co do tego, że umieszczanie nowych Longów na 16.000 dolarów jest transakcją ryzykowną. Jak zwykle, BTC/USD nie udało się zamknąć powyżej poziomu, który doprowadził do obniżenia kursu w kolejnych godzinnych sesjach.

W czwartek, 0610 GMT, para handlowała po $15,782. Wcześniej zaprzestała ona próby przeniesienia przez niedźwiedzie ceny poniżej 15.446$. To również pokazało stosunkowo wyższy popyt na Bitcoin około 15.000$ – co powinno doprowadzić cenę z powrotem do testowania poziomu odporności 16.000$.

Ale czy to oznacza, że Bitcoin będzie rósł wiecznie po zamknięciu powyżej 16.000 dolarów? Jeden z analityków uważa, że tak nie będzie.

WEZWANIE CRASH CALL

Pseudonimowy handlowiec, działający pod pseudonimem „Loma“, stwierdził, że Bitcoin przeżyje swój „pierwszy prawdziwy krach“, mimo że pozostanie na rozbudowanym rynku hossy.

Analityk spodziewał się, że krypto waluta pęknie powyżej 16 000 dolarów, a jednocześnie zauważył, że w kierunku obszaru 16 400-16 700 dolarów. Wówczas jednak, po wielu miesiącach nieubłaganych ruchów do góry nogami, waluta uległaby pierwszej poważnej korekcie minusowej.

„Nowy gameplan polega na tym, że zamierzamy wykonać skomplikowany chop w górę, który przywraca [długie ramy czasowe] traderów,“ wyjaśnił. „Wypchnięcie go poza ogólny cel byka – powiedzmy 16.400-16.700 dolarów – to nasza pierwsza prawdziwa kraksa, która przypomina wszystkim o destrukcyjnej naturze BTC nawet w byka [rynku]“.

Stwierdzenia te zgadzają się z tym, co Tony Vays, kryptoński analityk finansowy, powiedział o Bitcoinie i jego nadchodzącym spadku cen. Jedyną różnicą był jego cel: 20.000 dolarów, rekord Bitcoina do tej pory.

STOSUNEK DŁUGOŚCI BITCOINÓW DO ICH DŁUGOŚCI

Niedźwiedzie ostrzeżenia pojawiły się również na rynku instrumentów pochodnych Bitcoin.

Dane pobierane przez DataMish.com to niepokojący brak równowagi pomiędzy otwartymi długimi i krótkimi pozycjami. Według stanu na dzień dzisiejszy około 76,24% transakcji to Długie Bitcoin, a reszta to krótkie pozycje. To naraziło cały rynek Bitcoinów na ryzyko masowej, długiej likwidacji w przypadku odwrócenia trendu cenowego.

To samo wydarzyło się w marcu 2020 r., kiedy to krach cenowy na rynku kasowym przyłapał byki po niewłaściwej stronie rynku. Nastąpiła kaskada ogromnych długich likwidacji, w wyniku których kurs BTC/USD spadł do poziomu 3.858 USD.

Tylko tym razem rynek handluje byczym scenariuszem pod ponownym zaufaniem. Wielu głównych inwestorów, firm assetowych i korporacji gromadzi Bitcoin, aby chronić swój portfel przed potencjalnymi skutkami rekordowo niskich stóp procentowych i bezprecedensowych poziomów bodźców monetarnych i fiskalnych.

Skłania to małych inwestorów do utrzymania swojego byczego nastawienia w dłuższej perspektywie.