24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Dnia 20  marca   2018 r. Prezydent   Rzeczpospolitej  Polskiej   Andrzej  Duda  podpisał    ustawę z   dnia 6  marca  ustanawiającą  Narodowy Dzień  Pamięci Polaków ratujących Żydów pod  okupacją  niemiecką.  Zgodnie  z  preambułą  ustawy  dzień  ten  wprowadzony  został „w hołdzie Obywatelom Polskim- bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów” .

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony 24 marca  ma  charakter państwowy.Wybór tej daty  związany  jest z  faktem, że tego dnia 1944 roku Niemcy zamordowali w  Markowej rodzinę Ulmów - Józefa i  ciężarną Wiktorię oraz ich sześcioro małoletnich dzieci, a także ukrywających się u tej rodziny ośmioro Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

Także mieszkańcy z okolic  Treblinki w   czasie  okupacji niemieckiej  nieśli  pomoc  ludności  żydowskiej. W  publikacji   Dam  im  imię  na  wieki  ( ks. Izajasza 56,5) Polacy z  okolic  Treblinki  ratujący Żydów pod  redakcją  E.  Kopówki, ks P. Rytel –Andrianika  zostały  przedstawione świadectwa  ponad  1000 Polaków ratujących Żydów: ponad 310  zamordowanych za  ukrywanie  Żydów, 335 Sprawiedliwych  wśród  Narodów  świata  i  ok. 450 osób,  które z  narażeniem życia  niosły pomoc   ludności wyznania   mojżeszowego.